افزایش فالوور اینستاگرام با 24 تکنیک طلایی تست شده

اگر به تکنیک های ناب و تست شده برای افزایش فالوور اینستاگرام نیاز دارید ما برای شما 24 روش کاربردی را برای بیشتر کردن فالوور هایتان آماده کرده ایم.
النا کیانی فر
النا کیانی فر

نویسنده ارشد آی مجازی | فعال حوزه مارکتینگ شبکه های اجتماعی

زمان مطالعه : 24 دقیقه

راه های افزایش فالوور اینستاگرام

افزایش فالوور اینستاگرام به عنوان یک فرد معمولی و یا حتی به عنوان یک برند می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. همین امر سبب شده تا برخی افراد برای بالا بردن تعداد فالوور و در راستای رونق بخشیدن به کسب و کار خود هزینه های نسبتاً سنگینی را متحمل شوند. البته تنها تبلیغات و تولید محتوای جذاب نمی تواند به تنهایی تضمین کننده قطعی آینده پیج اینستاگرامی شما باشد و برای رسیدن به این هدف باید از تکنیک ها و روش های بروز، تست شده و بهینه استفاده کنید.

بر اساس بررسی های صورت گرفته در سال 2021، بیش از 200 میلیون پیج بیزینسی یا همان پیج کاری در اینستاگرام فعالیت می کنند. بدیهی است که امروزه اکثر کسب و کارها برای بالا بردن نرخ فروش محصولات یا خدمات خود، افزایش محبوبیت و مهم تر از همه برای برند شدن وارد فضای مجازی به خصوص اینستاگرام می شوند. بدون شک موفقیت در اینستاگرام به تعداد فالوور بستگی دارد و خوشبختانه کاربران می توانند از تکنیک های متعددی برای افزایش فالوور اینستاگرام خود استفاده کنند.

ما در این مقاله به صورت کامل و جامع به بررسی و توضیح نحوه افزایش فالوور برای پیج های کسب و کار و شخصی خواهیم پرداخت. شایان ذکر است که برخی از روش ها به دلیلی غیر اصولی و غیر مجاز بودن می تواند پیج مورد نظر را با مشکلات جدی و جبران ناپذیر مواجه کنند. همین امر سبب شده تا تیم مجرب ما تجربیات چند ساله و نتیجه تحقیقات جامع خود را به صورت کامل در این مقاله در اختیار شما عزیزان قرار دهند تا با مطالعه آن بتوانید فعالیت خود در اینستاگرام را بدون خطا و در ایده آل ترین حالت ممکن به پیش ببرید.

1- پروفایل خودتان را هدفمند و جذاب کنید

پروفایل و بیو جذاب برای اینستاگرام
پروفایل و بیو جذاب برای اینستاگرام

اگر پیج بیزینس برای کسب و کار خود ایجاد کرده اید باید در وهله اول مخاطبین هدف یا به عبارت دیگر مشتریان خود را شناسایی کرده و با روحیات و دیدگاه های آن ها آشنا شوید. در این حالت خواهید توانست با توجه به بازه سنی، میزان تحصیلات و دیگر کاراکتر های مشتریان خود، پروفایل تان را بهینه، هدفمند و جذاب کنید.

در واقع برای این کار باید ابتدا خودتان را به شکل واضح به فالوورها معرفی کنید. یعنی برای فالو شدن باید به مخاطبین خود دلیل مناسب بدهید. حتماً باید نام کاربر مناسب، راحت و قابل جست و جو انتخاب کنید.

حتماً زمینه کاری خود را نوشته و در کنار آن از کلمات و عبارت هایی که نماد اعتماد و تضمین است، بهره گیری کنید. همچنین می توانید از تکنیک call to action یا همان فراخوانی برای افزایش فالوور اینستاگرام و مهم تر از همه جهت ترغیب مشتریان بالقوه بکارگیری نمایید؛ در همین راستا باید نام برند خود را به همراه آدرس، شماره تلفن، اطلاعات ضروری و لینک در قسمت بیو (bio) قرار دهید.

توجه داشته باشید که لینک موجود در بیو تنهای لینک قابل کلیک شما در اینستاگرام خواهد بود، از این رو باید برای استفاده از آن نهایت دقت و هوشمندی را بکار ببرید. علاوه بر موارد ذکر شده می توانید نام برند خود را به همراه هشتگ نیز بنویسید و سپس از مشتریان و فالورهای خود بخواهید تا در صورت نوشتن هر مطلبی درباره محصولات و خدمات شما، حتماً از نام برند به همراه هشتگ استفاده کنند.

2- اهمیت زمان بندی برای انتشار پست در اینستاگرام

بهترین زمان ها برای پست کردن در اینستاگرام بر اساس مکان
بهترین زمان ها برای پست کردن در اینستاگرام بر اساس مکان

انتخاب زمان مناسب برای انتشار پست از جمله مواردی است که می تواند در افزایش فالوور اینستاگرام تاثیر بسزایی داشته باشد. بدیهی است که یک بازه زمانی خاص نمی تواند به عنوان بهترین زمان برای همه افراد و کسب و کارها به شمار برود؛ ولی شیوه های متعددی برای یافتن ایده آل ترین زمان با توجه به فالوورهای خودتان وجود دارد.

در وهله نخست، باید بدانید که در چه بازه زمانی اکثر فالورهای شما آنلاین بوده و فعالیت می کنند؛ برای اینکار میتوانید از Instagram Insights استفاده کنید. به پروفایل بیزینس خودتان بروید و گزینه insight را برگزینید؛ اکنون کمی به سمت پایین اسکرول کرده و در قسمت Your Audience گزینه See All انتخاب کنید. حال به سمت پایین اسکرول کرده و در جدول Most active times تمامی اطلاعات لازم درباره بیشترین زمان فعالیت فالوورها را مشاهده نمایید.

علاوه بر موارد ذکر شده باید به ارتباط بین محتوای اینستاگرام خودتان و فالوورها نیز توجه کنید. برای نمونه اگر پست های شما به آشپزی مربوط می شود، باید آن ها را نزدیک به وقت نهار یا شام منتشر کنید. همچنین از انتشار پست در وقت اداری که بیشتر افراد سر کار هستند، خودداری فرمایید.

3- داشتن تداوم و پیوستگی در انتشار پست

داشتن تداوم و پیوستگی در انتشار پست اینستاگرام
داشتن تداوم و پیوستگی در انتشار پست اینستاگرام

طریقه افزایش فالوور اینستاگرام در چندین فاکتور خلاصه می شود، که یکی از آنها داشتن تداوم در انتشار پست اینستاگرام است. با استناد بر تحقیقات و بررسی های انجام شده در سال 2021، تمامی کسب و کارهایی که پست های اینستاگرامی خود را به صورت یک بار در هفته انتشار می دهند، از نظر برندسازی و محبوبیت نمی توانند با مجموعه هایی که به صورت روزانه و پیوسته پست منتشر می کنند، برابری کنند.

با توجه به نحوه کارکرد الگوریتم timeline در اینستاگرام، داشتن تداوم و پیوستگی در انتشار پست به عنوان کلید طلایی برای دیده شدن و رفتن به صدر پست های فالوورها در نظر گرفته می شود. البته بدون شک، کیفیت پست بسیار مهم بوده و به کمیت ارجحیت دارد، از این رو باید خلق محتوای جذاب و مفید را چاشنی اصلی کار خود قرار دهید و تنهای روی انتشار روزانه پست تمرکز نکنید.

4- نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام را بیاموزید

نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام را بیاموزید
نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام را بیاموزید

یکی از موارد مهم برای درک چگونگی افزایش فالوور، داشتن اطلاعات کافی درباره نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام است. بسیاری از افراد از تغییر یافتن عملکرد الگوریتم اینستاگرام برای نمایش دادن پست ها وحشت زده می شوند؛ در حالی که همه این تغییرات برای بیشتر دیده شدن پست ها و بهبود تجربه کاربران است. از این رو توصیه می شود که به جای یافتن روش های مختلف برای دور زدن الگوریتم ها، روی یادگیری نحوه کارکرد این الگوریتم ها و استفاده از آنها برای بیشتر دیده شدن تمرکز کنید.

معمولاً اینستاگرام برای نمایش دادن پست و محتوا برای هر کاربر به 6 فاکتور اصلی توجه می کند، این موارد عبارت اند از:

 1. علاقه : اینستاگرام تحلیل می کند که یک فرد بر اساس فعالیت گذشته خود به چه پست هایی علاقه دارد.
 2. زمان بندی : مدتی زمانی که از انتشار پست گذشته است.
 3. ارتباط : کاربر معمولاً به چه اندازه با این قبیل از پست ها ارتباط دارد.
 4. رفت و آمد : فرد مورد نظر چند بار از اینستاگرام استفاده می کند.
 5. افراد فالو شده : بررسی پست های منتشر شده از افرادی که کاربر آن ها را فالو می کند.
 6. استفاده : کاربر مورد نظر چقدر در اینستاگرام وقت سپری می کند.

5- استفاده از انواع محتوا

استفاده از انواع محتوا در پست ها

برای پاسخ دادن به چگونگی افزایش فالوور اینستاگرام نباید تنها به یک نوع محدود از ابزار یا محتوا مانند عکس یا متن بسنده کنید. در طی چند سال گذشته این برنامه روش ها و متدهای متعددی را برای تولید و انتشار محتوا معرفی کرده است.

استفاده ترکیبی از محتوا مانند تصویر به همراه ویدیو، ویدیو به همراه متن توضیحی و … می تواند شما را در جذب کردن مخاطبین و افزایش فالوور اینستاگرام یاری کند؛ چرا که استفاده از روش های مختلف، پست و محتوای خلاقانه و جدید این امکان را به وجود می آورد که پیج یا در واقع برند شما بتواند با سلیقه های مختلف کاربران و انواع دیدگاه ها ارتباط برقرار کند.

در این حالت پست و استوری اینستاگرام ، Reels و IGTV منتشر شده، تنها به برخی افراد در یک رنج سنی خاص و یا کاربران تحصیل کرده، شاغل و … محدود نمی شود و برای همه مردم از هر گروهی که باشند متناسب خواهد بود.

در واقع با اتکا بر این روش شما خواهد توانست کامنت ها، تعداد لایک، تعداد بازدید و دیگر عناصر مهم را مورد بررسی قرار داده و به این درک دست پیدا کنید که چه سبک از محتوا برای شما بهترین نتیجه را به همراه دارد.

 • استفاده از IGTV : باید به این نکته توجه داشته باشید که روزانه در حدود 200 میلیون کاربر به قسمت Explore مراجعه می کنند و شما می توانید برای بیشتر دیده شدن در قسمت Explore از محتوای مناسب برای Instagram TV یا همان IGTV استفاده کنید؛ چرا که با توجه به بررسی صورت گرفته ویدیوهای IGTV موجود در Explore از نظر اندازه 4X بزرگتر از تصاویر و دیگر ویدیوها هستند و به همین دلیل شانس دیده شدن بیشتری دارند که در نهایت می توانند به تدریج سبب افزایش فالوور اینستاگرام شوند.
 • استفاده از استوری : استوری یکی دیگر از بهترین ابزارهای اینستاگرام به شمار می رود، که بعد از 24 ساعت ناپدید می شود. براساس آمارگیری های صورت گرفته در حدود 55 الی 60 درصد کمپانی ها، مجموعه ها و کسب و کارها تاثیر استوری در برندسازی را بسیار زیاد و قابل توجه توصیف کرده است. علاوه بر این، در صورت داشتن تیک آبی و یا حداقل 10000 فالوور می توانید لینک Swipe Up در استوری خود قرار دهید که با کشیدن صفحه به سمت بالا عمل می کند. در این حالت می توانید کاربران را از پیج اینستاگرام خود به وب سایت هدف انتقال دهید تا بازدید سایت در بهترین حالت میزان فروش محصولات را افزایش دهید.
 • استفاده از پست : بدون شک آخرین موردی اهمیت و تاثیر پست در اینستاگرام را نمی توان نادیده گرفت. شما می توانید در هر پست به تعداد 10 صفحه تصویر یا ویدیو و یا هر دو را با هم قرار دهید. البته برای گرفتن بیشترین نتیجه می توان با توجه به نوع محتوا و هدف ساخت آن ، ترکیبی از ویدیو، عکس، متن تصویری و یا میکسی از همه را در یک پست قرار دهید؛ در واقع تنوع دادن به پست ها می تواند جذابیت و تاثیرگذاری بیشتری را به ارمغان آورده و رضایت همه کاربران از هر گروهی را بدست بیاورد.

6- نوشتن کپشن خاص و خلاقانه

نوشتن کپشن خاص و خلاقانه برای پیج
نوشتن کپشن خاص و خلاقانه برای پیج

انتشار دادن تصاویر زیبا و پرمفهوم بدون شک توجه فالورها را جذب می کند و حتی می تواند به صورت بالقوه سبب افزایش فالوور اینستاگرام شما گردد. از این رو توصیه می شود برای تصاویر و حتی ویدیوها از کپشن عالی و خلاقانه بکار ببرید. در واقع کپشن این امکان را برای شما فراهم می کند که بتوانید یک متن توضیحی یا اطلاعات لازم درباره محتوا را در اختیار کاربران قرار دهید. شایان ذکر است که بهره گیری از کلمات کلیدی مناسب می تواند شما را در نتایج جست و جوی گوگل نیز نمایش دهد.

شما می توانید در قسمت کپشن تا 2200 کاراکتر بنویسید، ولی طبیعتاً لازم نیست که همه کپشن ها همانند متن یک بلاگ طولانی باشند. بهتر است برای برخی از پست ها از متون کوتاه و پرمفهوم استفاده کنید؛ در این عین در صورت لزوم برای مواردی که ارائه توضیح دقیق بسیار مهم و حیاتی است، حتماً از متون طولانی بکارگیری نمایید.

با توجه به بررسی صورت گرفته در سال 2016، بیشتر برندهای مطرح در نوشتن کپشن محدوده بین 142 تا 450 کاراکتر را در نظر می گیرند، ولی پیروی از این مورد الزامی نبوده و شما می توانید با توجه به محتوای پست و نیاز خودتان به تعیین تعداد کاراکترها بپردازید.

7- جست و جو و استفاده از هشتگ ها

جست و جو و استفاده از هشتگ ها

بدیهی است که در بلاگ های مختلف تعداد زیادی هشتگ نوشته می شود. اما اکنون در اینستاگرام نیز استفاده از هشتگ ها بسیار رواج پیدا کرده است؛ به طوری که تاثیر فوق العاده زیادی در افزایش فالوور هدفمند دارد.

در واقع بهره گیری از هشتگ ها این امکان را برای شما به وجود می آورد که بتوانید یک یا چند تصویر را به تعداد بسیار زیادی از کاربران هدف نشان دهید. این امر به دلیل داشتن ارتباط با جست و جو کننده و هدفمند بودن به راحتی می تواند در افزایش فالوور اینستاگرام شما تاثیر گذار باشد.

برای انجام این کار باید ابتدا هشتگ هایی را پیدا کنید که مناسب و مرتبط با زمینه فعالیتی شما بوده و بیشتر توسط کاربران جست و جو می شوند. البته برخی ابزارهای رایگان مانند Display Purposes و AutoHash نیز می توانند در یافتن هشتگ های مرتبط به شما کمک کنند.

شما می توانید در هر پست اینستاگرام تا 30 عدد هشتگ قرار دهید؛ اما لازم نیست که حتماً این تعداد را تا سقف تعیین شده پر کنید. در واقع مرتبط بودن هشتگ با موضوع تصویر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نباید این استاندارد نادیده گرفته شود. البته TrackMaven توصیه می کند که در هر پست حداکثر از 9 عدد هشتگ استفاده کنید.

این مورد مهم را بیاد داشته باشید که قرار دادن هشتگ باعث می شود که تصاویر مورد نظر هنگام جست و جو به دلیلی سیستم فیلترینگ اینستاگرام به تعداد وسیعی از کاربران نشان داده شود و نمایش آن ها تنها به فالوورهای شما محدود نگردد. همچنین اگر کاربران در پست های متعلق به پیج های دیگر، هشتگی را انتخاب کنند که در پست شما نیز نوشته شده است، شانس دیده شدن محتوای شما افزایش می یابد.

پست های خود را برچسب گذاری جغرافیایی کنید

نحوه افزایش فالوور از طریق برچسب های امری بدیهی و غیر قابل انکار است. استفاده از برچسب های جغرافیایی می تواند تاثیر بسزایی در جذب کاربران محلی داشته باشد. در واقع بیشتر افراد با بهره گیری از قابلیت جست و جوی اینستاگرام و قرار دادن برچسب های جغرافیایی اقدام به سرچ و یافتن موارد مورد نظر خود می کنند و شما میتوانید با در نظر گرفتن اقدامات و تمهیدات لازم در همین جست و جوها رتبه مناسبی داشته باشید. این امر همانند سئو محلی است که البته برای اینستاگرام استفاده می شود.

اضافه کردن موقعیت مکانی به پست ها این امکان را به وجود می آورد تا فالورها و بازدیدکنندگان هنگام جست و جو مکان بتوانند شما را به عنوان یکی از نتایج مشاهده کنند.

8- با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید

برقرار کردن ارتباط با مخاطبان و کاربران در اینستاگرام امری حیاتی بوده و از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. متاسفانه بسیاری از برندها و کسب و کارها با اتکا بر سیاست اشتباه فقط به دنبال گرفتن لایک و کامنت از فالورها هستند و در واقع توجه نمی کنند که همه لایک ها و کامنت ها از طرف کاربران و فالوورها بوده و باید یک پیوند قوی بین خود و آنها ایجاد نمایند. به عبارت دیگر برای افزایش فالوور اینستاگرام حتماً باید با طرفداران و مخاطبان خودتان ارتباط برقرار کرده و به نوعی با آنها مکالمه کنید.

همچنین باید به این مورد نیز توجه داشت که اگر کاربری محتوای شما را در اینستاگرام ببیند، حتماً در آن لحظه شما را فالو نخواهد کرد. به همین دلیل باید شما از پست ها و محتوای خود به عنوان بهترین فرصت برای جذب و برقراری ارتباط با فالوورهای بالقوه استفاده کنید.

هر یک از کامنت ها می توانند فرصتی برای جذب فالوورها برای شما باشد؛ پس باید در پاسخ دادن به آنها نهایت دقت و خلاقیت را به خرج دهید. البته شما نباید منتظر بمانید که ابتدا بازدیدکننده ها یا فالوورهای شما کامنت بنویسند و سپس به پاسخ دادن آنها بپردازید؛ می توانید به راحتی در قسمت کپشن پست یک سوال یا یک موضوع چالش کننده و جذاب بیان کنید تا بدین شکل برخی افراد ترغیب شوند تا پاسخ و نظر خود را به شکل یک کامنت مطرح کرده و در بحث ایجاد شده مشارکت کنند.

برای نمونه می توانید در یکی از پست های خود تنها یک سوال مانند “اگر 5 سال به عقب برمی گشتی چه چیزهایی را تغییر میدادی؟” را مطرح کنید و در پشت زمینه این سوال یک عکس کمرنگ با موضوع مرتبط قرار دهید؛ در این حالت فالوورها به دلیل رابطه و پیوندی که با پیج شما دارند به سوال مورد نظر با صداقت پاسخ داده و حتی آن پست را لایک خواهند کرد.

گاهاً منتشر کردن پست هایی با موضوع سوالات و چالش های جذاب مانند سوالی که مطرح شد و یا مانند “اگر 1 میلیارد داشتی چیکار میکردی؟” باعث می شود که برخی از فالوورها و بازدیدکننده ها آن را با دوستانشان به اشتراک بگذارند تا از نظر و جواب آنها نیز آگاه شوند. این امر می تواند در افزایش فالوور اینستاگرام بسیار مفید باشد.

فراخوانی برای اقدام یا همان Call to action یک تکنیک عالی دیگر برای درگیر کردن فالوورها و بازدیدکننده ها به شمار می رود. برای این کار می توانید در قسمت کپشن عبارت هایی مانند “اگه خوشت اومد لایک کن”، “با لایک خود ما را حمایت کنید” و یا “تجربه مشابه خود را برای ما کامنت کنید” استفاده نمایید.

همچنین اضافه کردن برخی اموجی ها و شکلک ها می توانند در توصیف مفهوم پست و محتوا بسیار تاثیر گذار باشد. شایان ذکر است که بر اساس تست ها و بررسی های صورت گرفته، قرار دادن ایموجی های مناسب در تعداد کافی می تواند در جلب کردن توجه کاربران و بازدیدکننده ها به خواندن کپشن بسیار تاثیر گذار باشد.

9- با دیگران همکاری کنید

اینفلوئنسر مارکتینگ برای افزایش فالوور اینستاگرام
اینفلوئنسر مارکتینگ برای افزایش فالوور اینستاگرام

یکی دیگر از راه های افزایش فالوور هدفمند، همکاری با دیگران از طریق تبلیغ کردن متقابل و یا بهره گیری از کمپین ها می باشد. یعنی در واقع شما می توانید مثلاً در استوری خود، یکی از پیج های محبوب متعلق به کسب و کار و یا فرد دیگر را تبلیغ کنید؛ تا در عوض طرف مقابل نیز در استوری خود، پیج اینستاگرامی شما را تبلیغ نماید.

البته انجام چنین کاری با رقبای اصلی امکان پذیر نیست ولی در عین حال باید با کسانی به تبادل بپردازید که تا حدودی به زمینه کاری شما مرتبط باشند. در این حالت فالوورهای هر دو پیج تا حد قابل قبولی افزایش می یابد که برای هر دو طرف برد محسوب می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، شما می توانید از اینفلوئنسر مارکتینگ که یک روش بسیار محبوب و رایج برای افزایش فالوور اینستاگرام به شمار می رود استفاده کنید. البته برای انجام کار داشتن پول و بودجه کافی امری الزامی است.

در واقع شما باید به پیج هایی که محتوای جذاب و عمومی تولید می کنند، یک هزینه توافقی بپردازید تا بدین شکل پیج مورد نظر، محصولات، خدمات یا خود پیج ایستاگرامی شما را در یکی از پست ها یا استوری های خود تبلیغ نماید و بدین شکل فالوورهای خود را به نوعی به فالو کردن پیج شما یا خرید محصولات شما ترغیب کند.

در نمای کلی اگر شما بتوانید فرصتی برای نشان دادن محصولات و خدمات خود به کاربران جدید به وجود بیاورید، یا تبلیغات، تبادلات و همکاری های خود را به صورت محلی انجام دهید، به نوعی در راستای افزایش فالوور هدفمند گام بر می دارید.

10- لینک اینستاگرام خود را در جاهایی دیگر قرار دهید

کاربران و بازدید کنندگانی که به وسب سایت شما مراجعه می نمایند تا محصول یا مقاله ای را بررسی کنند، نباید برای پیدا کردن لینک اینستاگرام شما، به جست و جوی صفحات مختلف وب سایت بپردازند. چگونگی افزایش فالوور تنها به تکنیک ها و تبلیغات محدود نمی شود و رعایت برخی نکات ریز نیز می تواند در این امر بسیار مثمر ثمر باشد.

شما می توانید لینک حساب اینستاگرام خود را در قسمت های ذکر شده قرار دهید:

 • – قسمت فوتر ایمیل ها
 • – در قسمت فوتر یا سایدبار وب سایت تان
 • – در قسمت بیوی دیگر پلتفرم های رسانه های اجتماعی
 • – در پست های منتشر شده توسط سایر هم تیمی ها و همکاران

11- برگزاری مسابقات و قرعه کشی های مختلف

برگزاری مسابقات و قرعه کشی های مختلف برای افزایش فالوور اینستاگرام
برگزاری مسابقات و قرعه کشی های مختلف برای افزایش فالوور اینستاگرام

برای درک بهتر طریقه افزایش فالوور باید از روش های بروز غافل نشوید. بدون شک همه به جایزه، پول و تخفیف علاقه دارند؛ همین امر سبب شده تا بسیاری از افراد و بیزینس ها برای بالا بردن تعداد فالوور واقعی خود به برگزاری مسابقات و قرعه کشی های مختلف بپردازند.

برای مثال می توانید اعلام کنید که کاربران و فالوورها یک عکس یا ویدیو جذاب و مرتبط بها زمینه فعالیتی شما تهیه کرده و آن را با هشتگ تعیین شده در پیج خودشان انتشار دهند. در این حالت می توانید به 3 نفر اول که بیشترین تعداد کامنت یا لایک را دارند، جایزه نقدی یا جوایز خاص مانند ساعت هوشمند، گوشی موبایل و یا تخفیف خرید محصولات خودتان را هدیه کنید.

نحوه افزایش فالوور از این طریق به خلاقیت شما و میزان بودجه ای که در نظر گرفته اید بستگی دارد. مثلاً می توانید یک یا چند سوال مربوط به زمینه فعالیتی خود به صورت پست مطرح کنید و سپس به کاربران و فالوورهای خودتان اعلام نمایید، به کسانی که پاسخ درست را در قسمت کامنت بنویسند، به قید قرعه جوایز نقدی یا هدایای خاص تعلق خواهد گرفت.

البته باید دقت کنید که اعتماد سازی در چنین فرایندها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ از این رو حتماً هنگام اعلام نام برندگان و یا هنگام قرعه کشی باید نهایت دقت و صداقت را به خرج دهید. در واقع باید فالوورها بتوانند همه چیز را ببیند و گمان نکنند که کل این فرایند ساختگی است. عدم رعایت این استاندارد می تواند خسارت های غیر قابل جبرانی مانند کاهش فالوور و مهم تر از همه از دست رفتن اعتماد را به همراه داشته باشد.

12- بهره گیری از محتویات با فرمت های پرطرفدار و محبوب

با ظهور تیک توک TikTok در صحنه رسانه های اجتماعی، ویدیوهای کوتاه توانست رتبه بسیاری قابل توجهی را بین سایر قالب های محتوایی در رسانه های اجتماعی به خود اختصاص دهد. در همین راستا بسیاری از افرادی که در زمینه تولید ویدیو برای عموم کاربران فعالیت دارند، برای همراه شدن با این موج جدید، به تولید ویدیوهای کوتاه با موضوعات جذاب پرداختند که تاثیر آن در افزایش فالوور اینستاگرام فراتر از حد انتظار بوده است.

با استناد بر نظرسنجی انجام شده توسط بلاگ HubSpot، در حدود 85 درصد از افراد و کسب و کارهایی که از ویدیو کوتاه استفاده می کنند، این نوع قالب محتوا را بهترین و پربازده ترین شیوه ممکن می دانند. همچنین شایان ذکر است که بالغ بر 95 درصد افرادی که از ویدیوهای کوتاه بهره گیری می کنند، قصد دارند که در سال جدید مقدار بودجه برای سرمایه گذاری در تولید این نوع محتوا را تا جایی ممکن افزایش دهند و یا در همان مقدار قبلی حفظ نمایند.

جالب است که بعد از Tik Tok، اینستاگرام با حلقه های IG عرضه شد که یکی از بهترین روش ها برای ارسال نمودن محتوای خنده دار به شمار می رود. با توجه به موارد ذکر شده باید شما در بکارگیری ابزارها، قالب های محتوایی و قابلیت های جدید اینستاگرام بسیار بروز و خلاق باشید تا در راستای جذب فالوور و نگهداشتن همیشگی آن ها با هیچ مشکلی مواجه نشوید.

13- جذب کاربران به کمک ویژگی های تعاملی استوری اینستاگرام

اینستاگرام همیشه یک پلتفرم مخصوص عکس را در اختیار برندها قرار می دهد، تا بدین شکل کمپانی ها و شرکت ها بتوانند تصاویری را برای توصیف و تبلیغ محصولات خود انتشار دهند. البته این در حالی است که همین برند ها در کنار دیگر کاربران اینستاگرام می توانند از قابلیت استوری گذاشتن نیز استفاده کنند؛ اما باید توجه داشت که عکس یا ویدیو در هر استوری تنها به مدت 24 ساعت برای فالورها قابل مشاهده خواهد بود. ( برای عبور از این محدودیت روش های برای دانلود استوری اینستاگرام وجود دارد.

شاید استوری به دلیل داشتن محدودیت زمانی نتواند به اندازه تصاویر همیشگی موجود در پلتفرم مخصوص عکس تاثیر گذار باشد، اما بدون شک محتوای جذاب استوری در روح و معنا بخشیدن به نام برند و محصولات یک حقیقت غیر قابل انکار است؛ به همین دلیل کاربران نباید در استفاده خلاقانه از استوری تردید کنند.

علاوه بر منتشر کردن ویدیو و عکس از طریق استوری، شما می توانید با استفاده از ابزارهای نظرسنجی، و پرسش سوال در استوری، بازدیدکننده ها را به چالش کشیده و اطلاعات بیشتری از طریق مشارکت های آن ها به دست بیاورید.

یکی دیگر از خلاقیت هایی که در تهیه ویدیو یا عکس برای استوری می توانید به خرج دهید، این است که فرایند تولید یک محصول یا اتفاقات جالب پشت پرده کار را به نمایش بگذارید. در این حالت فالوورهای شما احساس می کنند که با شما در تمامی جزئیات و لحظات خاطره دارند و به نوعی یک پیوند وفاداری و حس نزدیک بودن بین شما ایجاد خواهد شد.

14- بهره گیری از قابلیت Live Video

بهره گیری از قابلیت Live Video
بهره گیری از قابلیت Live Video

شاید اکثر افراد به دنبال پاسخ هایی برای طریقه افزایش فالوور می گردند، و این در حالیست که باید در نظر داشت، بعد از جذب کردن فالوورها، باید فرد بتواند تمهیدات و اقدامات لازم برای ثابت و وفادار نگه داشتن فالوورهای خود را در نظر بگیرید تا با ریزش مواجه نگردد. پیرو مطلب ذکر شده، ما در این قسمت به بررسی فرمت محتوای live video میپردازیم.

از جمله قابلیت های بسیار محبوب و پرکاربرد اینستاگرام، قابلیت نمایش ویدیو به صورت زنده است، که تحت عنوان Live Video شناخته می شود. در واقع کاربران با استفاده از این فرمت از محتوا می توانند اتفاقات و سخنان خود را به صورت زنده به فالوورهای خود نشان دهند؛ به طوری که با متوقف کردن فیلمبرداری و ضبط، تصویر نیز ناپدید می شود.

باید توجه داشت که بسیاری از افراد تولید کننده محتوا و همچنین کسب و کارها با استفاده از این قابلیت به انتشار لحظات خام و بدون ویرایش پرداخته اند. حائز اهمیت است بدانید که از زمان راه اندازی قابلیت لایو، اینستاگرام ویژگی های متعددی را به آن اضافه کرده تا بدین شکل امکان تعامل بیشتر با بینندگان فراهم گردد؛ این ویژگی های عبارت اند از :

 • – ویژگی درخواست: برای رفتن به لایو کسی که در حال ارائه ویدیو لایو است
 • – کامنت یا نظر پین شده
 • – جعبه پرسش و پاسخ
 • – امکان داشتن 4 حساب در هنگام لایو به صورت همزمان
 • – ویژگی فیلترها

بدیهی است که لایو ویدیو یک پدیده ای رو به رشد در سایر پلتفرم های اجتماعی است؛ از این رو اگر در جش تولید یا پشت صحنه کار و یا در حال انجام هر کار جالبی هستید، می توانید لایو ویدیو منتشر کنید تا فالوور های وفادار از اتفاقات جالب روزانه شما آگاه شوند.

در کنار موارد ذکر شده، شما می توانید با اینفلوئنسرها و سایر کسب و کارها از طریق لایو ویدیو ارتباط برقرار کنید تا بدین شکل فالوورها نیز بتوانند صحبت و حوادث جلسه شما را مشاهده نمایند.

در این حالت شما خواهید توانست فالوورهای طرف مقابل را نیز تحت تاثیر قرار داده و جذب کنید. این تکنیک به دلیل وجود ویروس کوید 19 و حضور بسیاری از افراد در خانه ها توانسته در افزایش فالوورها و جلوگیری از ریزش آن ها بسیار تاثیرگذار باشد.

اگر در زمینه آموزش یا ارائه محصولات و خدمات خاصی فعالیت می کنید، برای ایجاد ارتباط قوی بین خودتان و فالوورها می توانید لایو های آموزش بارگذاری کنید و یا به سوالات افراد درباره محصولات یا خدمات خود پاسخ دهید.

15- برای گرفتن نشان تیک آبی اقدام کنید

زمانی که یک حساب کاربری در اینستاگرام طی فرایندی تایید می شود، یک تیک آبی رنگ به نام badge یعنی نشان در کنار نام کاربری قرار می گیرد. در این حالت اگر کاربری در قسمت اکسپلور برای یافتن نام یا کسب و کاری جست و جو کند و با تیک آبی کنار نام کاربری مواجه گردد، اطمینان پیدا خواهد کرد که آن حساب به معنای واقعی کلمه همان فرد یا برندی است که ادعا می کند.

البته برای گرفتن این نشان، لیستی از الزامات وجود دارد که برای مطالعه آن می توانید به قسمت مرکز راهنمایی اینستاگرام مراجعه کنید. شایان ذکر است که در صورت داشتن شرایط لازم می توانید برای دریافت نشان تیک آبی به اینستاگرام درخواست دهید.

16- کاربران مرتبط را تگ کنید

از دیگر تکنیک های افزایش فالوور اینستاگرام این است که کاربران مرتبط را در پست های خود تگ نمایید. در این حالت پست های شما در پست های برچسب گذاری آن کاربر نمایش داده می شود و بدین ترتیب افرادی که آن قسمت را بررسی می کنند، طبیعتاً صفحه شما را نیز خواهند دید.

البته باید توجه داشت که شما حتماً باید فقط افراد یا چیزهایی که در تصویر وجود دارند را تگ کنید. برای نمونه اگر از لباس، ابزار یا لوازم آرایشی خواصی بکار برده اید، می توانید آن را در یک عکس برچسب گذاری کنید.

17- محتوایی را منتشر کنید که مجدداً به اشتراک گذاشته خواهد شد

محتوایی را منتشر کنید که مجدداً به اشتراک گذاشته خواهد شد
محتوایی را منتشر کنید که مجدداً به اشتراک گذاشته خواهد شد

معمولاً همه بیشتر افرادی که به تولید محتوای اینستاگرام می پردازند، بر این باورند که پست و محتوا باید تنها در راستای کمک به بهبود پیچ و افزایش فالوور اینستاگرام تهیه شود.

این در حالیست که شما باید محتوایی را خلق کنید که بعداً توسط بازدیدکننده ها و فالوورها به اشتراک گذاشته شود. برای تحقق این امر باید شما یکی از مشکلات و نیازهای اصلی جامعه را با نهایت خلاقیت مطرح نمایید ویا در صورت تولید موضوع های محدود باید از جلوه های زیبا استفاده کنید و موضوع مورد نظر را در بهترین و جامع ترین حالت ممکن توضیح دهید.

بهره گیری از اینفوگرافیک و طرح های گرافیکی تاثیر بسزایی در جلب توجه و به اشتراک گذاشته شدن دارد. در واقع اگر فردی محتوا و پست های شما را در وبلاگ خود قرار دهد، بازدیدکننده های جدیدی با شما آشنا شده و ممکن است بیشتر آنها به تدریج شما را فالو کنند.

18- هنر و خلاقیت در عکس ها

بدیهی است که انتشار تصاویر مختلف در اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل برخی افراد با پرداخت هزینه های سنگین برای عکس برداری و ادیت تا حدی کیفیت کار خودشان را تضمین می کنند. باید قبول کرد که اکنون افراد مختلف، بیزینس ها و اینفلوئنسرها به دلیل خلق ویدیو و تصاویر جذاب، باکیفیت، ادیت شده و گرافیکی ثابت نموده اند که در اینستاگرام دیگر جایی برای فعالیت های عادی و کم کیفیت نیست.

اگر بودجه کافی در اختیار دارید، توصیه می شود که حتماً برای ایجاد تصاویر و عکس ها از دوربین عکاسی استفاده کنید. علاوه بر این حتماً عکس و تصویر بدست آمده را قبل از منتشر کردن باید با استفاده از نرم افزارهای مناسب و پیشرفته ادیت نمایید.

البته بدیهی است که خود اینستاگرام برخی قابلیت های ابتدایی برای ادیت کردن عکس ها را دارد ولی در بیشتر مواقع این قابلیت ها نمی توانند تغییرات لازم و اصلاحات گرافیکی مناسب را روی یک تصویر اعمال کنند. به همین دلیل بیشتر عکس ها باید حداقل از 1 یا 2 برنامه ادیت تصویر عبور نمایند تا برای منتشر شدن در اینستاگرام کیفیت و جذابیت لازم را داشته باشند.

19- یک چارچوب منحصر به فرد ایجاد کنید.

قالب محتوای مناسب برای پست ها
قالب محتوای مناسب برای پست ها

قدرت ارتباط بصری یکی از مواردی است که بیشتر افراد به دلیل عدم داشتن نگرش عمیق از درک آن عاجز هستند؛ و این در حالیست که بزرگ ترین کمپانی ها و برندهای دنیا مانند apple یا Coca-Cola از تکنیک خلق چارچوب خاص و ایجاد ارتباط بصری برای ماندن و ثبت شدن در ذهن افراد و مشتریان استفاده می کنند.

بیشتر افراد گاهاً با مشاهده کردن یک رنگ، لوگو یا یک جمله به یاد یک محصول یا برند خاص می افتند. برای نمونه نماد سیب گاز گرفته شده بدون شک همه را به یاد محصولات کمپانی Apple می اندازد و یا رنگ قرمز روی بطری های نوشابه نام کوکاکولا را به ذهن فراخوانی می کند. این امر به نوعی نشان دهنده اهمیت خلق یک چارچوب خاص و ماندگار است.

شما می توانید به راحتی این چارچوب گرافیکی و خلاقانه را در پیج اینستاگرام خود ایجاد کنید و خودتان را در یک رنگ، چارچوب و یا با یک لوگوی خاص همیشه به نمایش بگذارید تا فالورها و حتی افرادی که از قسمت اکسپلور به پست ها و محتوای شما دست پیدا می کنند بتواند بعد از مدتی شما با یک مفهوم خاص بشناسند.

انجام این کار علاوه بر تاثیر گذاری و ثبت شدن در ذهن بازدیدکننده ها می تواند در راستای افزایش فالوور اینستاگرام نیز مثمر ثمر باشد. به همین دلیلی شما باید یکبار خلاقیت به خرج داده و یک چارچوب با هارمونی رنگ جالب انتخاب کنید و تا آخر از آن برای بکار ببرید.

یکی از تکنیک هایی که معمولاً افراد برای آشنا کردن فالوورها و بازدیدکننده ها با چارچوب خود استفاده می کنند این است که در پست های چند صفحه ای، بعد از صفحه سوم یا چهارم یک صفحه چارچوب دار را تنها با یک عبارت جالب و البته به همراه نام برند قرار می دهند. این امر می تواند در افزایش فالوور هدفمند از سوی اکسپلور یا پست های به اشتراک گذاشته شده بسیار تاثیر گذار باشد.

20- استفاده از آپارات، یوتیوب و نماشا

استفاده از آپارات، یوتیوب و نماشا برای افزایش فالوور
استفاده از آپارات، یوتیوب و نماشا برای افزایش فالوور

یکی از استراتژی های مهم برای جذب کردن فالوورهای بالقوه استفاده از آپارات، یوتیوب و نماشا است. به عبارت دیگر شما باید ویدیوها و بخصوص ویدیوهای بلند متعلق به IGTV را در انواع شبکه های اشتراک ویدیو منتشر کنید تا بدین شکل بتوانید افرادی را از این طریق به سمت پیج اینستاگرامی خود جذب نمایید.

همچنین در صورت داشتن ویو و تعداد ویدیوی بالا می توانید از همین سرویس های اشتراک ویدیو نیز به درآمد برسید و به عبارت دیگر با یک تیر، دو نشان بزنید.

21- استفاده از فالوورهای فیک رباتیک اکیداً ممنوع

استفاده از فالوورهای فیک رباتیک اکیداً ممنوع
استفاده از فالوورهای فیک رباتیک اکیداً ممنوع

داشتن فالوور فیک رباتیک را نباید به هیچ عنوان برابر با داشتن فالوورهای حقیق بدانیم. البته شاید این امر برای کسانی که بودجه محدود دارند و تنها در شروع راه هستند بسیار وسوسه کننده باشد، اما بدون شک استفاده از فالوورهای فیک رباتیک به عنوان یک راه حل و میان رو برای افزایش فالوور اینستاگرام یک اشتباه محض است.

باید در نظر داشت که اگر مثلاً 20 هزار فالوور فیک رباتیک خریداری کنید، خود اینستاگرام بعد از مدتی به دلیل فعالیت نبودن فالوورها و همچنین پایین بودن تعداد لایک و کامنت خواهد توانست بیشتر آنها را شناسایی کرده و حذف نماید. تنها افراد حقیقی می توانند پست ها و محتوای شما را لایک و کامنت کرده و به اشتراک بگذارند.

در این میان اگر شما هم مانند برخی افراد و بیزینس های مسئولیت پذیر کمی وقت گذاشته و به سوالات بازدیدکننده ها پاسخ دهید، طبیعتاً خواهد توانست در راستای افزایش فالوور اینستاگرام گام هایی مثبت بردارید.

22- اپ افزایش فالوور

اپ افزایش فالوور اینستاگرام
اپ افزایش فالوور اینستاگرام

در قسمت های قبلی به صورت مکرر اهمیت بالا بودن تعداد فالوور برای بهبود شرایط کسب و کار و افزایش درآمد مطرح شده است. پیرو همین امر برخی افراد تمایل دارند که حتی با پرداخت هزینه به اپ افزایش فالوور یا انجام برخی فعالیت های تعیین شده در آن بتواند تعداد فالوورهای پیج اینستاگرامی خود را افزایش دهد.

یکی از معروف ترین این اپ ها نینجاگرام می باشد که البته خرید آن بسیار پر دردسر بوده و معمولاً مقرون به صرفه یا امکان پذیر نیست. شایان ذکر است که این اپ در ایران به صورت کرک شده وجود دارد اما استفاده از آن می تواند برخی دردسری هایی به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر شما نباید اپ افزایش فالوور را به عنوان تنها میانبر و راه نجات برای افزایش دادن دنبال کننده ها و بهبود شرایط پیج در نظر بگیرید؛ چرا که مشخص نیست در میان فالوورهای این اپ چه تعداد فالوور فیک و چه تعداد فالوور واقعی وجود دارد.

باید به این نکته توجه داشت که الگوریتم های اینستاگرام در طی سال های گذشته حساس تر شده و به راحتی می تواند فالوور های فیک را از واقعی تشخیص داده و حذف کند. در صورت بروز چنین مشکلی کیفیت و محبوبیت پیج شما کاهش خواهد یافت.

البته ما ادعا نداریم که همه اپ ها مشکل دارند و فقط فالوور فیک در اختیار کاربران قرار می دهند. ولی توصیه می شود در صورت استفاده از این اپ ها ابتدا خوب تحقیق کنید و سپس فقط اپ هایی را برگزینید که تعداد نصب و سرعت عمل بالاتری دارند تا بدین شکل امنیت و اطمینان کار تا حدی تضمین کنید.

23- بهره گیری از ربات اینستاگرام و پنل ها

بهره گیری از ربات و پنل ها برای افزایش فالوور اینستاگرام
بهره گیری از ربات و پنل ها برای افزایش فالوور اینستاگرام

استفاده از ربات اینستاگرام یکی دیگر از تکنیک های بسیار پرکاربرد و مفید برای راحت تر کردن کارها، مدیریت بهتر و نهایتاً افزایش فالوور اینستاگرام است. این ربات ها از جمله ابزارهای مفید برای تعامل بهتر و مناسب تر با بازدیدکنندگان و کاربران می باشد. درواقع شما می توانید با استفاده از آنها و اعمال برخی پارامترها و تنظیمات اولیه به راحتی به فعالیت های خود را به صورت اتوماتیک و دائمی و با کمترین دخالت به پیش ببرید.

این ربات می تواند به عنوان یک جایگزین به جای شما فرایندهایی مانند لایک کردن، دنبال کردن برخی کاربران خاص و ارسال دایرکت به سایر افراد را انجام دهد.
البته برخی از افراد بر این باورند که پنل افزایش فالوور می تواند بهتر و تاثیرگذارتر از ربات ها باشد؛ در حالی که این طور نیست. به عبارت دیگر پنل افزایش فالوور یک ربات به شمار نمی رود و طبیعتاً نمی تواند فرایندهای متعدد را برای شما به صورت اتوماتیک به انجام برساند.

در واقع پنل فقط می تواند همانند یک رابط بین کاربران و ربات ها عمل کند و البته این امر نیز اخیراً به مشکل مواجه شده است. با استناد بر بررسی های انجام شده اینستاگرام با اتکا بر سیاست های جدید برای مقابله با ربات ها، اقدامات متعددی را برای محدود نمودن شدید دسترسی پنل ها در نظر گرفته است.

همچنین باید در نظر داشت که شما پسورد و نام کاربری خود را در اختیار پنل مورد نظر قرار میدهید و این در حالیست که انتخاب یک پنل معتبر امری بسیار تخصصی و دشوار بوده و باید نهایت دقت را به خرج دهید.

24- خرید فالوور اینستاگرام

خرید فالوور اینستاگرام آخرین موردی که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت سایت افزایش فالوور است. بدون شک همه می دانند که خرید انواع فالوور با توجه به نیاز هر فرد می تواند یکی از ایده آل ترین روش ها برای افزایش تعداد دنبال کننده، پیشرفت و ترقی پیج اینستاگرام و در نهایت بیشتر دیده شدن و افزایش درآمد حاصل از فروش محصول یا هرگونه خدمات شود.

وب سایت های متعددی در زمینه فروش انواع فالوور اینستاگرام فعالیت می کنند، اما طبیعتاً کیفیت کار و اعتبار آنها در دو کفه یک ترازو به شکل برابر نمی گنجد. به همین دلیل کاربران در انتخاب سایت افزایش فالوور باید به تمامی جزئیات و فاکتورها به صورت موشکافانه توجه کنند.

وب سایت آی مجازی با اتکا بر سابقه و فعالیت طولانی مدت خود و همچنین ارائه خدمات و بسته های باکیفیت و معتبر توانسته گامی بلند در راستای جلب رضایت مشتریان بردارد. کاربران عزیز می توانید با توجه به نیاز اصلی خود از 3 بسته متفاوت زیر بهره گیری کنند که البته در ادامه هر کدام به صورت جداگانه توضیح داده می شوند :

 1. خرید فالوور واقعی
 2. خرید فالوور ارزان اینستاگرام
 3. خرید فالوور فیک اینستاگرام

آی مجازی به عنوان یکی از معتبرترین سایت افزایش فالوور و سایر خدمات مرتبط می تواند با ارائه توضیحات کامل و همچنین پشتیبانی قوی شما را در خرید بسته مورد نظر یاری کند.

شایان ذکر است که فالوور واقعی اینستاگرام در واقع همان افراد واقعی یا حقیقی ایرانی هستند که با دنبال کردن پیج شما باعث پیشرفت و بیشتر دیده شدن پست ها و محتوای شما خواهند شد. این سری از فالورها طبیعتاً به دلیل واقعی بودن قادرند که محتوای شما را لایک و سیو کرده و همچنین برای آنها کامنت بنویسند.

نوع دیگر فالوور ارزان نام دارد که در واقع همان افراد و فالوورهای واقعی است اما همه آنها ایرانی نبوده و در واقع ترکیبی از ایرانی و خارجی می باشد. این بسته دارای قیمتی مناسب بوده و برای فعالیت هایی که تنها به ایران محدود نبوده و یا مفهوم آنها عمومی است، گزینه ایده آل می باشد.

نوع سوم فالوور فیک یا غیر واقعی نام دارد که البته در این مقاله به صورت مکرر توضیح داده شد که استفاده از آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود. اما با این حال اگر تمایل به خرید فالوور فیک برای پیج اینستاگرامی خود را دارید، می توانید این بسته را سفارش دهید.

شما می توانید بعد از خرید از وب سایت آی مجازی به راحتی سفارشات خود را پیگیری نمایید. تیم پشتیبانی این مجموعه به صورت 24 ساعت پاسخگوی شما عزیزان بوده و تمامی اطلاعات لازم و مرتبط با خدمات و بسته ها را در اختیار شما قرار می دهند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید !

النا کیانی فر
النا کیانی فر

النا کیانی فر هستم. لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم و چند سالی هست در زمینه شبکه های اجتماعی و سوشیال مارکتینگ می نویسم و تلاشم اینه به زبان ساده و عام پسند مباحث پیچیده سوشیال مارکتینگ رو توضیح بدم.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *