بررسی بیزینس اکانت اینستاگرام و نحوه تبدیل آن آپدیت 1401

بیزینس اکانت اینستاگرام برای اشخاصی است که قصد راه اندازی پیج های تجاری را دارند.مهم نیست شما یک فریلنسر هستید یا یک کسب و کار خانگی کوچک دارید، یا اصلا مهم نیست یک کسب و کار بزرگ مثل دیجیکالا هستید.اکانت بیزینسی در دل خود ابزارهای را ارائه می دهد که در حالت معمول و در اکانت شخصی به آنها دسترسی نخواهید داشت.
النا کیانی فر
النا کیانی فر

نویسنده ارشد آی مجازی | فعال حوزه مارکتینگ شبکه های اجتماعی

زمان مطالعه : 10 دقیقه

آموزش تبدیل به بیزینس اکانت اینستاگرام - آی مجازی

بیزینس اکانت اینستاگرام از جمله مفاهیم جدید دنیای این شبکه اجتماعی محبوب می باشد که امروزه توسط افراد زیادی استفاده میشود. اما بیزینس اکانت اینستاگرام چیست؟ چگونه می توانیم آن را فعال کنیم ؟ اگر برای ما فعال است، چگونه می توانیم آن را حذف کنیم ؟ یا تفاوت اکانت بیزینس و کریتور اینستاگرام در چیست ؟

پاسخ این سوالات و تمام جنبه های بیزینس اکانت اینستاگرام را در این آموزش از آی مجازی برای شما آماده کرده ایم. ادامه آموزش را از دست ندهید.

بیزینس اکانت اینستاگرام چیست

بیزینس اکانت اینستاگرام چیست
بیزینس اکانت اینستاگرام چیست

وقتی برای اولین بار با وارد کردن شماره تلفن یا ایمیل خود در اینستاگرام ثبت نام می کنید. اینستاگرام به شما این اجازه را می دهد که یک پروفایل شخصی یا Personal profile داشته باشید. احتمالا همین الان هم یک پروفایل شخصی در نرم افزار اینستاگرام برای خودتان دارید.

این پروفایل حالت پیش فرض تمام اکانت های جدید ساخته شده در اینستاگرام می باشد.حتما اطلاع دارید که اینستاگرام در ابتدا تنها به هدف به اشتراک گذاری عکس های شخصی و تفریحی شروع به کار کرد. اما در سال های اخیر با افزایش چشم گیر کاربران اینستاگرام بخش بزرگی از فضای سرگرمی اینستاگرام تبدیل به محلی برای معرفی و فروش محصولات شده است.

با گسترش فعالیت های تجاری، کاربرانی که چنین پیج های داشتند کم کم نیازمند ابزار های بیشتری جهت مدیریت و تحلیل رفتار کاربران خود شدند.

کاربران دیگر تنها با بررسی تعداد لایک ها یا فالوور ها نمی توانستند تحلیل خوب و دقیق بر رفتار مخاطبان خود داشته باشند. وقتی سهم بزرگی از فعالیت موجود در اینستاگرام به سمت فروش و تجاری شدن قدم برداشت اینجا بود که اینستاگرام تصمیم به ارائه ابزار های بیشتری برای خدمت رسانی به پیج های تجاری گرفت.

اما آیا تمام کاربران اینستاگرام نیازمند چنین ابزار های هستند؟ برای نمونه اگر شخصی تنها با دوستان صمیمی عکس ها و ویدیو های گردش آخر هفته خود را به اشتراک می گذارد نیازمند این است که ابزار های حرفه ای تحلیل مخاطبان داشته باشد؟ طبیعی است که جواب منفی می باشد.

توجه : شما می توانید با تبدیل اکانت شخصی خود به بیزینس اکانت یا اکانت حرفه ای از ویژگی ها و ابزار های که اینستاگرام برای پیج های تجاری ارائه کرده است، بهره ببرید.

به همین خاطر اینستاگرام مفهوم جدیدی را به نام بیزینس اکانت خلق کرده و چنین ابزار های را برای اکانت های مخصوص یعنی همان بیزینس اکانت فعال کرده است. در بین کاربران ایرانی بیزینس اکانت با نام های دیگری مانند حساب حرفه ای اینستاگرام نیز شناخته میشود.

در حال حاضر مهم نیست شما یک فریلنسر هستید یا یک کسب و کار خانگی کوچک در اینستاگرام دارید که کیک و شیرینی می فروشید، یا اصلا مهم نیست یک کسب و کار بزرگ مثل دیجیکالا هستید بیزینس اکانت اینستاگرام business account instagram برای شما ساخته شده است تا مخاطبان ، مشتریان و کاربران خود را با دقت زیر نظر داشته باشید.

ساخت بیزینس اکانت اینستاگرام

قبل از این که وارد جزئیات و بخش های بیزینس اکانت اینستاگرام شویم بیایید ابتدا در چند قدم ساده یاد بگیریم که چطور باید آن را فعال کنیم.
فعال کردن یا ساخت اکانت بیزینس اینستاگرام نیازمند به هیچ عمل خاصی نیست.بیزینس اکانت همان اکانت شخصی شما می باشد که با یک سری تنظیمات تبدیل به بیزینس اکانت میشود.
در ساخت بیزینس اکانت، اینستاگرام از هیچ شخصی درخواست مدارک تایید کسب و کار یا شناسه معتبر نمی کند. در اصل شما برای ساخت اکانت بیزینسی نیاز به هیچ مدرکی ندارید و تنها کافیست مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. در مرحله اول وارد اکانتی خود شوید. ( اکانتی که قصد دارید آن را تبدیل به بیزینس اکانت کنید)
 2. با زدن آیکون سه خط و انتخاب گزینه Settings وارد منو تنظیمات شوید.
 3. بر روی Account ضربه بزنید.
 4. در انتهای منو باز شده با انتخاب گزینه Switch to professional account مراحل را دنبال کنید.
 5. در صفحه باز شده اینستاگرام یک سری توضیحات اولیه در مورد بیزینس اکانت را به شما می دهد.
 6. با ضربه زدن مداوم (چهار مرتبه) بر روی دکمه آبی رنگ Continue به صفحه بعد بروید.
 7. در صفحه What best describes you بایست بهترین دسته بندی که توصیف کننده کسب و کار شما می باشد را انتخاب کنید. (در تصویر زیر می توانید گزینه های موجود را به فارسی مشاهده کنید)
 8. با انتخاب گزینه مناسب و ضربه زدن بر روی Done اینستاگرام از شما می خواهد که چند لحظه صبوری کنید.
 9. در صفحه باز شده با نام Are you a business اینستاگرام از شما می خواهد که بین گزینه Business و Creator یکی را انتخاب کنید. با انتخاب Business و ضربه زدن بر روی Next مراحل را ادامه دهید.(در آموزشی دیگر در مورد اکانت کریتور اینستاگرام به طور جامع نوشته ایم که می توانید آن را مشاهده کنید)
 10. در صفحه باز شده با نام Review your contact info اینستاگرام از شما می خواهد اطلاعات مربوط به ایمیل ، شماره تماس و آدرس کسب و کار خود را وارد کنید. اگر اطلاعات تماس خود را وارد کردید با زدن گزینه Display contanct info می توانید آنها را به مخاطبان خود نمایش دهید. در غیر اینصورت با زدن گزینه Don’t Use My Contact Info به مرحله بعد بروید.
 11. در این صفحه اینستاگرام از شما می خواهد در صورت تمایل بیزینس اکانتی که در حال ساخت آن هستید را به صفحه تجاری خود در فیسبوک متصل کنید. اتصال کردن بیزینس اکانت اینستاگرام به صفحه تجاری فیسبوک برای کاربران ایرانی مزیت خاصی را ایجاد نمی کند به همین جهت با زدن Skip از این مرحله رد شوید.
 12. کار به پایان رسید. تبریک می گویم اکانت شما حالا از نوع بیزینس اکانت می باشد. در صفحه باز شده اینستاگرام پیشنهاد می کند اطلاعات پروفایل تجاری خود را تکمیل کنید. شما می توانید بعدا این اطلاعات را پر کنید. با زدن آیکون ضربدر در گوشه سمت راست بالای صفحه فرایند ساخت بیزینس اکانت خود را به پایان برسانید.

ویژگی های حساب حرفه ای اینستاگرام

حال که با مراحل ساخت بیزینس اکانت آشنا شدید. خالی از لطف نیست که به بررسی همه چیز درباره حساب حرفه ای اینستاگرام بپردازیم. با فعال سازی اکانت بیزینسی چه امکاناتی برای اکانت شما در دسترس قرار میگیرد ؟

Instagram Insights یا آنالیزگر داخلی اینستاگرام

Instagram Insights یا آنالیزگر داخلی اینستاگرام

اینستاگرام در دل اکانت های بیزینسی یک تحلیل گر یا آمار گیر به اسم Insights قرار داده است. با فعال کردن بیزینس اکانت اینستاگرام از این پس شما می توانید با استفاده از Insights به بررسی عمیق تری از رفتار مخاطبان خود بپردازید.

Insights اینستاگرام قابلیت های بسیاری دارد که توضیح آن ها نیاز به آموزش جداگانه دارد. ما در آموزش insight در اینستاگرام چیست؟ به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

به طور کلی شما با استفاده از Insights می توانید :

 • میزان نمایش پست ها
 • میزان تعامل کاربران با محتوای پیج
 • بررسی فالوور ها

و تقریبا هر اطلاعاتی که در مورد فعالیت های صورت گرفته در پیج می باشد را بررسی کنید.

قابلیت تبلیغ محتوای که منتشر می کنید

قابلیت تبلیغ محتوای که منتشر می کنید یا Boost Posts

تبلیغ محتوای منتشر شده در پیج، در داخل و خارج از کشور معنای متفاوتی دارد. در ایران اکثرا این سبک تبلیغات را به این صورت می شناسند که مثلا پیج A با انتشار محتوای پیج B اقدام به تبلیغ و ترقی پیج B می نماید.

آما جالب است بدانید اینستاگرام در دل خود قابلیت تبلیغ یا Boost Posts دارد. البته این گزینه در ایران فعال نمی باشد و نمی توانید از داخل کشور به طور مستقیم از چنین ویژگی بهره ببرید.

قابلیت Boost Posts یا تبلیغات داخلی اینستاگرام برای اکانت های بیزنسی و کریتور فعال می باشد.کاربران با استفاده از این ویژگی می توانند با پرداخت هزینه به اینستاگرام، کاری کنند که محتوایشان به کاربران بیشتری نمایش داده شود و از این طریق به فروش و افزایش فالوور بیشتری دست پیدا کنند.

نمایش دکمه اطلاعات تماس

نمایش دکمه اطلاعات تماس بیزینس اکانت
نمایش دکمه اطلاعات تماس بیزینس اکانت

با فعال کردن اکانت بیزنسی اینستاگرام این قابلیت را به شما می دهد که بتوانید مستقیما اطلاعات تماس خود را در قالب یک دکمه در زیر عکس پروفایل خود داشته باشید. شما می توانید به راحتی با استفاده از این ویژگی شماره تماس، آدرس ، ایمیل و سایز اطلاعات ارتباطی بیزینس خود را در اختیار مخاطبانتان قرار دهید.

ویژگی پیام خوش آمدگویی ، مدیریت دایرکت به صورت اتوماتیک

ویژگی پیام خوش آمدگویی ، مدیریت دایرکت به صورت اتوماتیک

وقتی شما یک پیج بیزنسی ایجاد می کنید و در آن به طور مرتب فعالیت می کنید. طبیعی است که بعد از مدتی روزانه حجم بالایی از دایرکت داشته باشید. درصد زیادی از این دایرکت ها ممکن است سوالات تکراری مانند درخواست آدرس نمایندگی ، درخواست کد تخفیف و … باشند.

اینستاگرام برای مدیریت دایرکت ها ابزار های ویژه ای را در اختیار اکانت های بیزینسی قرار داده است. شما می توانید با استفاده از این ابزار ها برای بخش دایرکت اکانت خود پیام خوش آمدگویی تنظیم کنید ، اقدام به مدیریت دایرکت به صورت اتوماتیک نمایید یا از ابزار Saved replies استفاده کنید.

ما در آموزش کاملی این سه ابزار را در مطلب مدیریت دایرکت به صورت اتوماتیک آموزش داده ایم که می توانید از آن استفاده نمایید.

راه‌اندازی فروشگاه اینستاگرام

اینستاگرام برای اکانت های بیزینسی امکان این را می دهد که فروشگاهی در دل این شبکه اجتماعی راه اندازی نمایند.

شما با استفاده از این فروشگاه می توانید پست های را منتشر کنید که ماهیت محصول محور دارند. یعنی کاربر با کلیک بر روی آنها می تواند قیمت و اطلاعات محصول را ببیند. همچنین می تواند با انتخاب آن محصول اقدام به خرید آن نماید.

در اصل شما می توانید علاوه بر پست های معمول ، کاتالوگی از محصولات خود را در اینستاگرام نمایش دهید.

متاسفانه در حال حاضر فروشگاه اینستاگرام به دلیل تحریم ها برای کاربران ایرانی در دسترس نمی باشد.

ارسال زمان بندی شده پست ها در اکانت های بیزنسی

در حالت معمول شما بایست برای پست کردن محتوای خود به صورت دستی اقدام نمایید. اما اینستاگرام برای اکانت های بیزینسی این قابلیت را می دهد که از انتشار پست زمان بندی شده بهره ببرند.

درج لینک در استوری ها

درج لینک در استوری
درج لینک در استوری

شما با استفاده از یک پروفایل معمولی نمی توانید در استوری های خود اقدام به درج لینک نمایید. درج لینک می تواند برای کسب و کار ها بسیار مفید باشد. مثلا با انتشار عکس یک محصول در قالب استوری در صورتی که بر روی آن لینک خرید نیز درج نمایید امکان خریداری شدن آن توسط مخاطبان تان چندین برابر می شود.

اینستاگرام ویژگی درج لینک در استوری را برای کاربرانی که 10.000 فالوور دارند ،تیک آبی برای آنها فعال می باشد یا اکانت آنها از نوع بیزینسی می باشد فعال نموده است.

آپدیت : در نسخه های جدید اینستاگرام محدودیت 10.000 فالوور و تیک آبی برای درج لینک در استوری حذف شده است.

معایب اکانت بیزینس اینستاگرام

در حالت کلی بیزینس اکانت اینستاگرام معایب خاصی ندارد. اگر شما یک بیزینس کوچک خانگی یا یک تولید کننده یا یک فروشنده محصول می باشید. می توانید از ویژگی های توضیح داده شده در بیزینس اکانت بهره ببرید.

تنها اشکال یا محدودیت که می توان از آن نام برد این است که اکانت های بیزینسی نمی توانند در حالت پرایوت یا خصوصی باشند.پیج این نوع اکانت حتما باید در حالت Public یا عمومی فعالیت کند.

دلیل خصوصی نشدن پیج اینستاگرام

دلیل خصوصی نشدن پیج اینستاگرام
دلیل خصوصی نشدن پیج اینستاگرام

یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران را درگیر خود می کند. خصوص نشدن پیج های می باشد که اکانت آنها از نوع بیزینسی است. باید بدانید این مشکل به علت محدودیت های اعمال شده از جانب اینستاگرام می باشد.

شما نمی توانید یک پیج بیزینس اکانت را در حالت خصوص قرار دهید. اگر این مورد برای شما مهم می باشد می توانید از اکانت کریتور یا اکانت شخصی استفاده نمایید.

خارج شدن از حالت بیزینس اینستاگرام

خارج شدن از حالت بیزینس اینستاگرام
خارج شدن از حالت بیزینس اینستاگرام

چگونه حساب حرفه ای اینستاگرام را حذف کنیم ؟ برای خارج شدن از حالت بیزینس اکانت شما راه سختی را در پیش رو ندارید.برای اینکار تنها کافیست مراحل زیر را دنبال کنید :

 1. با ضربه زدن بر روی آیکون سه خط وارد تنظیمات اکانت خود شوید.
 2. در منو باز شده Settings را انتخاب کنید.
 3. در منو بعدی Account را انتخاب کنید.
 4. در انتهای منوی بعدی بر روی گزینه Switch account type ضربه بزنید.
 5. بین دو گزینه موجود یعنی Switch to personal account یعنی تغییر به اکانت شخصی یا Switch to creator account یعنی تغییر به اکانت کریتور یکی را انتخاب کنید.
 6. در کادر باز شده عملیات را تایید کنید.

با طی کردن مراحل توضیح داده شده می توانید به سادگی اکانت خود را از یک نوع به نوع دیگر تغییر دهید.

تفاوت اکانت بیزینس و کریتور اینستاگرام

تفاوت اکانت بیزینس و کریتور اینستاگرام
تفاوت اکانت بیزینس و کریتور اینستاگرام

تفاوت بیزینس اکانت اینستاگرام با اکانت کریتور متاسفانه یا خوشبختانه برای کاربران ایران تقریبا نزدیک به صفر است.
هر دو اکانت به شما قابلیت :

 • Insights اینستاگرام
 • تبلیغات داخلی اینستاگرام
 • امکان ارائه اطلاعات تماس حرفه ای
 • امکان مدیریت حرفه ای دایرکت ها
 • اتصال به پیج تجاری فیسبوک
 • ارسال پست ها به صورت زمان بندی شده
 • ایجاد دکمه CTA یا همان کال تو اکشن

را می دهند. اما تفاوت اصلی در چیست ؟
تفاوت اکانت بیزینس و کریتور اینستاگرام در این است که :

 1. شما در اکانت بیزینسی نمی توانید پیج خود را پرایوت کنید.در این نوع از اکانت پیج شما حتما بایست پابلیک Publicباشد. در حالی که در اکانت کریتور اینستاگرام شما می توانید پیج خود را در حالت پرایوت یا همان خصوص قرار دهید.
 2. تفاوت دوم در انتخاب دسته بندی پیج می باشد. وقتی شما می خواهید اکانت بیزنسی یا کریتور بسازید در مراحل ساخت، اینستاگرام به شما دسته بندی را نمایش می دهد که بایست در آن مرتبط ترین دسته مربوط به فعالیت پیج تان را انتخاب کنید. بسته به انتخاب شما بین بیزنس و کریتور اینستاگرام دست بندی های مرتبط متفاوتی را به شما نمایش می دهد.
 3. محدودیت در موزیک ها ، این گزینه اساسا برای کاربران ایرانی فعال نمی باشد. ولی بهتر است بدانید که اینستاگرام برای اکانت های کریتور محدودیت خاصی در انتخاب موزیک ندارد ولی برای اکانت های بیزنسی محدودیت های بیشتری مانند رعایت دقیق کپی رایت را اعمال میکند. برای نمونه در قسمت Reels شما می توانید از گالری خود اینستاگرام موزیک های را انتخاب کنید. انتخاب های شما در اکانت های کریتور بیشتر از اکانت بیزنسی می باشد. به شرط آنکه محتوای Reels منتشر شده فروش محصول یا تبلیغ محصولات دیگران نباشد.
 4. تفاوت آخر در عملکر سیستم تبلیغات داخلی اینستاگرام می باشد که از اساس برای کاربران ایرانی فعال نیست. اما تفاوت در این است که اینستاگرام این قابلیت را برای اکانت های بیزنسی در نظر گرفته است که می توانند تبلیغات خود را برای کاربرانی فعال کنند که قبلا حداقل یک بار از پیج شان بازدید کرده اند. یعنی با فعال کردن این ویژگی کاربرانی تبلیغ پیج A (سیستم تبلیغ داخلی اینستاگرام یا Boost Posts (را خواهند دید که قبلا حداقل یک بار از پیج A بازدید کرده باشند. این ویژگی برای اکانت های کریتور فعال نمی باشد.

خلاصه مطالب

بیزینس اکانت اینستاگرام خدمتی است که از جانب اینستاگرام برای اشخاصی که قصد راه اندازی پیج های تجاری را دارند ارائه شده است. اکانت بیزینسی در دل خود ابزارهای را ارائه می دهد که در حالت معمول و در اکانت شخصی به آنها دسترسی نخواهید داشت.

استفاده از این اکانت و فعال کردن آن کاملا رایگان بوده و نیاز به هیچ مدرک و نشان تاییدی ندارد.

در این آموزش تلاش کردیم به صورت عمیق به موضوع بیزینس اکانت اینستاگرام بپردازیم. اگر شما نیز تجربه متفاوتی دارید خوشحال میشویم تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگران در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید !

النا کیانی فر
النا کیانی فر

النا کیانی فر هستم. لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم و چند سالی هست در زمینه شبکه های اجتماعی و سوشیال مارکتینگ می نویسم و تلاشم اینه به زبان ساده و عام پسند مباحث پیچیده سوشیال مارکتینگ رو توضیح بدم.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *