اکانت کریتور اینستاگرام چیست + آموزش تبدیل به کریتور اکانت

اگر اینفلوئنسر یا تولید کننده محتوا هستید باید بدانید اکانت کریتور اینستاگرام چیست؟ در این آموزش ما به شما می گویم و روش تبدیل اکاتنت به کریتور اینستاگرام را یاد می دهیم.
النا کیانی فر
النا کیانی فر

نویسنده ارشد آی مجازی | فعال حوزه مارکتینگ شبکه های اجتماعی

زمان مطالعه : 9 دقیقه

اکانت کریتور اینستاگرام

امروزه اینستاگرام جایگاه بسیار مهمی را در میان مردم و انواع شبکه های اجتماعی پیدا کرده است. این برنامه که در حدود 1.2 میلیارد نفر کاربر دارد توانسته برای بالا بردن کیفیت کار و خدمات خود، ابزارها و امکانات متعددی را برای کاربران خود ایجاد کند.

یکی از مهمترین قابلیت های این پلتفرم کریتور اکانت می باشد که تقریباً توانسته همه بازاریاب ها، اینفوئنسرها و کاربرانی که دارای فعالیت خاص مانند هستند را به سمت خود جذب کند.

کریتور اکانت اینستاگرام - Instagram creator account
کریتور اکانت اینستاگرام – Instagram creator account

در واقع کسانی که برای رشد پیج اینستاگرامی خودشان نیاز به آمار و تحلیل دارند تا به وسیله آن برنامه ریزی دقیق انجام دهند، ترجیح می دهند که از اکانت کریتور اینستاگرام استفاده کنند.

بازاریاب ها و اینفلوئنسر ها معمولاً نیاز مبرمی به تحلیل های insights دارند و در همین راستا از انواع ابزارها و روش ها برای بررسی وضعیت پیج خودشان استفاده می کنند.

البته علاوه بر این برخی افراد اکانت معمولی خودشان به حالت بیزینسی تبدیل می کنند تا از ابزار ها و قابلیت های این اکانت بهره ببرند. در آموزش جداگانه به طور کامل به بیزینس اکانت اینستاگرام پرداخته ایم.

اینستاگرام در سال 2019 برای بهبود فعالیت این نوع کاربران خاص اکانت کریتور را معرفی نمود.

این اکانت در اصل گزینه جدید با امکانات متفاوت می باشد تا بدین ترتیب همه افرادی که دارای کسب و کار و فعالیت حرفه ای هستند به صورت ناگزیر به سمت اکانت بیزینسی حرکت نکنند؛ و در واقع با توجه به نوع فعالیتشان، گزینه ایده آل را انتخاب نمایند.

چه کسانی باید از اکانت کریتور اینستاگرام استفاده کنند؟

اکانت کریتور برای چه کسانی است؟
اکانت کریتور برای چه کسانی است؟

در حال حاضر اینستاگرام امکان استفاده از کریتور اکانت را برای همه کاربران خود فراهم کرده است. هدف اصلی اینستاگرام از ارائه اکانتی به این نام فراهم کردن امکانات مورد نیاز برای افرادی می باشد که در اینستاگرام تولید محتوا می نمایند.

مانند : شخصیت‌های عمومی (مثل رئیس جمهور ، کارآفرینان) ، تولیدکنندگان محتوا، هنرمندان و اینفلوئنسر ها.

از این موضوع می توان 2 مورد مهم را استنباط کرد:
– اول اینکه اینستاگرام می خواهد از اینفلوئنسرها حمایت کند. در حدود 87 درصد کاربرانی که به عنوان اینفلوئنسر شناخته میشوند اعلام کرده اند که پلتفرم اینستاگرام به عنوان اولین و بهترین گزینه در میان سایر پلتفرم ها برای آن ها به شمار می رود.

علاوه بر این اینستاگرام اطلاع دارد که اینفلوئنسرها نقش بسیار مهمی در این شبکه اجتماعی دارند و حجم قابل توجهی از محتواهای ویدیویی و تصویری از طرف این افراد منتشر می شود. از این رو طراحی و معرفی کریتور اکانت اینستاگرام به نوعی حمایت از کاربران خاص و اینفلونسر ها به شمار می رود تا امکانت لازم را برای ادامه و پیشرفت فعالیتشان داشته باشند.

– مورد دوم این است که اینستاگرام قصد دارند کاربران دارای بیزینس و کسب و کار را از اینفلوئنسر ها جدا کند. اکانت کریتور به شکلی طراحی شده که همه امکانت لازم برای رفع تمامی نیازهای اینفلوئنسرها را در خود جای داده است تا بدین شکل کاربران با توجه به نیازها و با تمایل خودشان دست به استفاده از این نوع اکانت بزنند.

شایان ذکر است که اگر شما اقدام به تعویض حالت اکانت خودتان به کریتور بزنید با ان جمله مواجه خواهید شد: “بهترین گزینه برای شخصیت های عمومی، تولید کننده های محتوای تصویری ویدیویی، هنرمندان و اینفلوئنسرها “

کریتور اکانت اینستاگرام بهترین گزینه برای شخصیت های عمومی، تولید کننده های محتوای تصویری ویدیویی، هنرمندان و اینفلوئنسرها می باشد.

اکانت کریتور اینستاگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اکانت کریتور چیست؟
اکانت کریتور چیست؟

قبل از هرچیزی شاید در ذهنتان این سوال ایجاد شود که در حالت کلی کریتور یعنی چی؟ کاربران و افرادی که قصد بهره گیری از اکانت کریتور اینستاگرام را دارند باید در وهله اول به خوبی با ویژگی ها و مزایای خاص آن آشنا شوند.

حائز اهمیت است بدانید که تعویض کردن اکانت از حالت معمولی یا بیزینسی به حالت کریتور کاملاً ارزش دارد. چرا که با این کار داده های تحلیلی و آمار insights بیشتری در اختیار شما قرار گرفته و در این حالت می توانید فرایند تولید محتوای و انتشار پست ها و استوری های را بهتر مدیریت کنید.

در بررسی معایب اکانت کریتور اینستاگرام نمی توان به مورد خاصی اشاره کرد؛ چرا که این اکانت با توجه به نیازهای اینفلوئنسرها طراحی شده است و می تواند به خوبی نیازهای آنان را رفع کند.

اینستاگرام تعدادی قابلیت جدید در اکانت کریتور قرار داده است تا کاربران بتوانند با استفاده از آنها اطلاعات بیشتری در مورد فالوورهای خود بدست بیاورند. این قابلیت ها شامل موارد زیر می شوند:

1- بررسی تعداد فالوو و آنفالو به صورت روزانه

شما می توانید توسط ابزار insight ارائه شده داخل کریتور اکانت روند افزایش فالوور و کاهش آن را بررسی کنید.

کسانی که از اکانت بیزینسی استفاده می کنند، فقط می توانند از تعداد فالوو و آنفالوو به صورت هفتگی باخبر شوند. این قابلیت به اینفلوئنسرها کمک می کند تا از کیفیت و تاثیرگذاری ویدیوها و عکس های خودشان به صورت روزانه اطلاعات بیشتری بدست بیاورند.(بروزرسانی : در حال حاضر ارائه آمار در بیزینس اکانت و کریتور اکانت به یک شکل می باشد و کاربران می توانند در بازه های روزانه ، هفتگی و ماهانه به بررسی آمار اکانت خود بپردازند.)

شایان ذکر است که اگر اکانت شما به صورت ناگهانی تعداد قابل توجهی از فالوورهای خود را از دست بدهد، خواهید توانست تا با اتکا بر داده ها و اطلاعات فراهم آمده از کریتور اکانت بررسی کنید که در کدام روزها فالوورهای خودتان را از دست داده اید. بدین شکل می توانید پست ها و محتوا هایی که در آن روزها انتشار یافته اند را نیز بررسی کنید تا دلیلی اصلی این مشکلات را بیابید و از تکرار مجدد آن ها جلوگیری کنید.

2- اطلاعات کافی برای شناخت مکان جنسیت، سن و … فالوورها

این قابلیت در اکانت بیزینسی نیز وجود دارد. اینفلوئنسرها با استفاده از این اطلاعات دموگرافیک می توانند اطلاعات دقیق از سن، مکان زندگی، جنسیت و … فالوورهای خود بدست بیاورد تا در تولید محتوای تاثیرگذار با مشکل مواجه نشود.

3- داشبورد اکانت کریتور

اینستاگرام یک مورد جدیدی به نام “Creator Studio” معرفی کرد که به اینفوئنسرها کمک می کند تا همه اطلاعات و داده های آماری خودشان را به صورت یک داشبورد یا پکیج کامل دریافت و مشاهده کنند.

4- پیام های مخصوص اینفلوئنسرها

بدیهی است که اینفلوئنسرها و شخصیت های اجتماعی به صورت روزانه تعداد بسیاری زیادی پیام برای همکاری دریافت می کنند. در این میان ممکن است که فالوور ها یا حتی کاربرانی که هیچ شناختی از شما ندارند نیز پیام بدهند و در این صورت پیدا کردن پیام های مهم می تواند سخت و وقت گیر باشد.

چنانچه شما از ساده یا همان پروفایل شخصی استفاده کنید، تنها یک “صندوق ورودی” یا inbox برای همه پیام ها دارید. این نقطه ضعف می تواند مدیریت، تبلیغات و درآمدزیایی برای اینفلوئنسرها را بسیار دشوار کند.

چنانچه شما به عنوان یک کاربر با فعالیت خاص و تعداد پیام ورودی زیاد از اکانت کریتور به‌کارگیری نمایید، به 3 پوشه زیر دسترسی خواهید داشت :

 • اولیه (Primary): پیام هایی که اینفلوئنسرها می خواهند دریافت کنند و تمایل دارند که اعلان یا نوتیفیکیشن آنها فعال باشد تا از دریافت پیام در لحظه آگاه شوند.
 • کلی (General): پیام هایی کلی که به اعلان یا نوتیفیکیشن آن ها نیازی نیست.
 • درخواست ها (Requests): پیام های کاربرانی و افرادی که خود اینفلوئنسر آنها را دنبال نمی کند.

کاربرانی که از اکانت کریتور استفاده می کنند، می توانند هر زمان که صلاح می بینند پیام های را بین این 3 پوشه جابجا نمایند. در این حالت بین پیام های حاصل از دوستان، خانواده و دیگر افراد اولویت بندی و به نوعی یک سیستم فیلترینگ ایجاد می شود.

5- برندسازی بهتر

پروفایل کریتور در اینستاگرام این قابلیت و امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد که در برندسازی انعطاف و توانایی بیشتری در اختیار داشته باشند.

6- مدیریت بهتر تماس ها و پیام ها

اینفلوئنسرها به صورت روزانه غرق تماس های تلفی، پیام ها و ایمیل های متعدد برای همکاری، تبلیغات، اسپم و موارد مشابه می شوند. در همین راستا اینستاگرام در اکانت کریتور این قابلیت را ایجاد کرده که فرد بتواند با خاموش کردن دکمه contact از این جریان و درخواست ها جلوگیری کند.

در گذشته، اکانت بیزینسی این امکان را برای فالوورها ایجاد کرده بود که با استفاده از اطلاعات تماس هر اطلاعات دیگری که کاربر ارائه کرده است به تماس یا ارتباط برقرار کردن با او بپردازند. اکنون در اکانت کریتور این کاربران می توانند به راحتی قسمت contact خود را هر وقت که مایل بودند غیرفعال یا خاموش کنند تا از هر نوع پیام یا تماس ورودی جلوگیری کنند.

تفاوت بین پیج بیزینس و کریتور چیست؟

تفاوت بین پیج بیزینس و کریتور

همانگونه که بیان شد، اینستاگرام برای رفع نیازهای کاربران با توجه به زمینه فعالیتی که دارند، دو نوع حساب تحت عنوان بیزینس و کریتور معرفی کرده است. شما برای انتخاب کردن گزینه مناسب برای پیج خودتان باید حتماً تفاوت هایی بین دو مورد را بدانید تا در مدیریت و برنامه ریزی برای پیج تان بهترین امکانات و کمترین محدودیت را داشته باشید.

معنی کریتور به فارسی همان سازنده است و تفاوت بین حاسب سازنده (کریتور) با حساب تجاری (بیزینس) شاید خیلی قابل توجه یا برجسته نباشد. این دو مورد با هم شباهت هایی دارند، اما هر کدام برای کاربر کمی متفاوت طراحی شده‌ا است.

حساب‌های سازنده برای برندهای شخصی و اینفلوئنسرها به خوبی کار می‌کنند، در حالی که حساب‌های تجاری برای برندها و کسب و کارها مناسب است.

ما در ادامه به صورت کامل به بررسی این دو حساب اینستاگرام خواهیم پرداخت.

بررسی ویژگی های بیزینس اکانت

حساب‌های تجاری اینستاگرام برای برندها و سایر مشاغل در نظر گرفته شده‌اند، بنابراین در این حساب‌ها ویژگی‌ها و قابلیت هایی وجود دارد، که برای مدیریت کسب‌وکارها حائز اهمیت است.
از قابلیت های بیزینس اکانت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • – داده های آماری دقیق insights از سن، مکان، جنسیت و … مخاطبین. این مورد برای تعیین محتوا و موضوع پست و همچنین بهترین زمان برای انتشار آن بسیار مهم و ضروری است.
 • – می‌توانید دکمه‌های Call-to-Action اضافه کنید تا بازدیدکنندگان بتوانند برای ملاقات با شما وقت رزرو کنند یا با خدمات مشتری تماس بگیرند.
 • – امکان تبلیغ کردن پست های اینستاگرام به عنوان تبلیغات.
 • – یک برچسب در قسمت پایین نام کاربر، که شامل یک لیست توضیحی درباره نوع کسب و کار آن کاربر است.
 • – اگر فروشگاه خودتان را با اینستاگرام همگام کنید، می توانید از پست های مخصوص خرید و فروش اینستاگرام بهره گیری نمایید.
 • – امکان هدف گذاری روی مخاطبین خاص برای بهبود و تقویت محتوای پست ها
 • – دسترسی بهتر به شبکه های مهم و تاثیرگذاری برای کسب و کار
 • – امکان ادغام کردن با ابزارهای شخص ثالث و قابلیت انتشار خودکار پست ها

بررسی ویژگی های کریتور اکانت

حساب سازنده یا همان اکانت کریتور اینستاگرام برخی ویژگی های اضافی دارد که به کاربر کمک می کند تا در برندسازی شخصی و همچنین فعالیت به عنوان اینفلوئنسر با محدودیت یا مشکلی مواجه نشود.
از قابلیت های کریتور اکانت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • – داده های تحلیلی insights و آمار بسیار دقیق درباره اطلاعات دموگرافیک کاربران از جمله محل زندگی، جنسیت، بازه سنی و موارد دیگر. البته اطلاعات ارائه شده در این نوع کانت بسیار دقیق تر و با جزئیات تر از اکانت بیزینسی می باشد. فرد با این اطلاعات می تواند سلیقه و روحیات مخاطبین را بررسی کرده و همچنین بهترین زمان برای منتشر کردن پست را تشخیص دهد.
 • – اطلاعات دقیق در مورد تعداد فالو و آنفلو به صورت روزانه. این مورد کمک می کند که فرد کیفیت پست ها و تاثیر آن بر تعداد فالوور را در روزهای مختلف مورد بررسی قرار دهد.
 • – می توانید با استفاده از Call-to-Action گزینه تماس یا برقراری ارتباط ایجاد کنید. البته این مورد در اکانت های بیزینسی قدرت و قابلیت های بیشتری دارند.
 • – داشتن دسترسی به Creator Studio که همه داده ها و آمارهای شما را در یک محیط به صورت یکجا نمایش می دهد..
 • – قابلیت مرتب سازی پیام های دایرکت در صندوق ورودی و بخش بندی پیام ها
 • – وجود برچسب در قسمت پایین نام که زمینه فعالیت و تخصص شما را به مخاطبین توضیح می دهد.
 • – باید توجه داشت که اکانت کریتور قابلیت انتشار خودکار پست ندارد.

چگونه اکانت اینستاگرام را کریتور کنیم

چگونه اکانت اینستاگرام را کریتور کنیم

در این قسمت تمام مراحل تبدیل کردن اکانت عمومی و بیزینسی به اکانت کریتور اینستاگرام را به صورت کامل و قدم به قدم توضیح داده ایم.

دقت کنید که اگر اکانت فعلی شما خصوصی است با انجام داد این مراحل، اکانت به صورت اتوماتیک عمومی می شود و درخواست همه کسانی که می خواهند شما فالوو کنند، پذیرفته می شود.

اما نگران نباشید بر خلاص بیزینس اکانت که اجازه نمی دهد پیج را در حالت خصوصی قرار دهید. اکانت های کریتور می توانند پیج خود را خصوصی کنند.

 1. به پروفایل خود بروید و در گوشه سمت راست بالا روی علامت ضربه بزنید.
 2. اکنون روی گزینه Settings با آیکون ضربه بزنید.
 3. از قسمت منوی تنظیمات Account را انتخاب کنید.
  • – اگر از حساب شخصی تغییر حالت میدهند، ابتدا گزینه تبدیل به Professional account را بزنید و سپس روی creator account ضربه بزنید.
  • – اگر از حساب بیزینسی تغییر حالت میدهند، فقط کافیست که گزینه creator account را انتخاب کنید.
 4. در این قسمت باید موضوع فعالیت خودتان را از میان گزینه های موجود دسته بندی انتخاب کنید. این مورد باید نزدیک ترین و بهترین توضیح برای فعالیت شما باشد. پس دقت کنید.
 5. در صورت تمایل می توانید به پیج فیس بوک تان متصل شوید. اما اگر قصد این کار را ندارید گزینه Skip را بزنید.
 6. اطلاعات تماس و برقراری ارتباط را حداقل یک بار از روی فرم مربوط به اطلاعات تماس بررسی کنید. شما می توانید با فعال کردن گزینه این قسمت، اطلاعات تماس خودتان را در پروفایل خود نشان دهید و یا پنهان کنید. همچنین می توانید دیده شدن یا نشدن دسته بندی در قسمت پروفایل را نیز تنظیم کنید.

خلاصه مطلب :

در این آموزش سعی نمودیم به طور جامع به بررسی ویژگی های موجود در اکانت کریتور اینستاگرام بپردازیم. در نگاه کلی تفاوت فاحشی بین کریتور اکانت و بیزینس اکانت وجود ندارد.

چند تفاوت موجود نیز به دلیل تحریم ها و غیرفعال بودن آنها برای کاربران ایرانی در اصل کاربرد خاصی نخواهند داشت.

این رو بین انتخاب خود از اکانت کریتور اینستاگرام و بیزینس اکانت سردرگم نوشید و بر اساس نوع فعالیت خود یکی را انتخاب کنید.

اگر تولید کننده محتوا مانند بلاگر ها یا اشخاصی که ویدیو های طنز یا آشپزی تولید می کنند هستید. اگر خود را یک اینفلوئنسر می‌دانید. یا اگر یک شخصیت شناخته شده عمومی مثل یک ورزشکار یا یک نقاش هستید کریتور اکانت بهترین گزینه برای شما می باشد.

از سوی دیگر اگر به قصد فعالیت تجاری مانند معرفی محصول ، فروش محصول و … در اینستاگرام فعالیت می کنید بیزینس اکانت می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

در پایان خوشحال میشویم شما نیز تجربیات و دیدگاه های خود را در مورد این موضوع در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید !

النا کیانی فر
النا کیانی فر

النا کیانی فر هستم. لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم و چند سالی هست در زمینه شبکه های اجتماعی و سوشیال مارکتینگ می نویسم و تلاشم اینه به زبان ساده و عام پسند مباحث پیچیده سوشیال مارکتینگ رو توضیح بدم.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *